Dogi

Argentiina Dogist

Argntiina Dogi on suhteliselt noor tõug. 1920-ndatel aatatel seadis Antonio Norez Martinez endale eesmärgiks luua „superkoera”, kes oleks universaalne jahil ja aitaks kaitsta haritud maad metsloomadest.
Tulemuseks on Valge Argentiina Dogi, iseloomuliku ilmega ja pilguga.
Argentiina Dogi on väga tundeline, intelligentne ja truu koer. Vaatamata oma julmale ilmele on Argentiinlane lojaalne oma peremehele ja pere liikmetele, sõbralik laste suhtes.
Eestisse jõudis esimene emane argentiina dogi 1990-ndate lõpul. Praegu Eestis elavad argentiinlased on enamuses tema järglased.

Välimus

Argentiina Dogi värv on ainult valge.
Argentiina Dogi on keskmiste proportsioonidega koer. Isased on 63-68 sm ja kaaluvad  kuni 50 kg, emased on 60-65 sm ja kaaluvad 40-45 kg. Argentiinlane ei tohiks olla väga kõrge. Standardi tõlgendamisel peaksime lähtuma „argentiinlase” algsest kasutusalast – kiir jahikoer.
Liigne jalgade pikkus rikkub ka Argentiinlase õiget formaati.
Oma formaadilt on argentiina dogi veidi pikem turja kõrgusest. Koer peab olema tugeva kaelaga, rinnakorv peab ulatuma künarnukkideni. Keha on võimas ja lihaseline, kuid ei tohi olla „toores”. Pea on iseloomuliku profiiliga ja mandlikujuliste silmadega, mis annavad argentiinlasele ainult temale omast pilku. Silmad peavad olema tumedad. Silmad on ümbritsetud tumeda kontuuriga, huuled samuti. Ninapeegel peab olema musta pigmentiga.
Argentiinlase pea peal on lubatud üks must laik, mis moodustaks mitte rohkem kui 10% peast. Tavaliselt on iseloomulik laik „monookol” – silma kohal. Selline argentiinlane ei ole praak, tema võib osaleda näitustel ja teda tohib kasutada aretuses, kui koera teised omadused selleks kõlblikud.
Laigud kere või saba peal on aga praak.

Iseloom

Argentiina Dogi on rahuliku, tasakaalustatud temeramendiga, samas kartmatu ja ustav kaitsja.
Kodus on argentiinlane pehme ja südamlik nii pereliikmete suhtes kui ka külalistega.
Argentiinlane on seotud oma peremehega emotsionaalselt ja sõltub väga „kiidusõnadest”. Koolitamisel peaks kasutama „pehmeid meetmeid” ja argentiinlane teeb kõik, et teile meelepärane olla.
Koolitamist tuleks alustada varakult, et Teie koer oleks sõnakuulelik ja mugav koer.
Õige temperamendiga argentiinlane ei ründa kunagi inimest.
Sotsialiseerimine on vajalik argentiinlase kasvatamisel. Sotsialiseerimine tähendab võimalikult erinevate kohtade külastamist ja võimalikult erinevate koertega ja inimeste suhtlemist, et modelleerida ja laiendada koera „maailma”.

Tervis

Argentiina Dogi on terve tõug.
Oma tulevase koera valimisel peaks pöörama tähelepanu BAER testi ja düsplaasia uurungu tulemuste olemasolule. Kõik koerad, kellel domineeriv valge värv, kannavad kurtuse geeni. BAER test on objektiivne koera kuulmiskontroll. BAER test tulemusega +/+ tähendab, et koer kuuleb mõlema kõrvaga ja teda tohib kasutada aretuses. Valge koer, kelle pole BAER test tehtud võib olla hea kuulmisega, on olemas aga oht, et koer on ühest kõrvast kurt. Ühe kõrvaga kurt koer käitub nagu tavaline +/+ koer, kuid sellist koera aretuses kasutada ei tohi.
Düsplaasia testi tulemus näitab koera liigeste seisundit.
AA on terved liigesed (free)
BB on pigem terved liigesed (free)
CC kerge düsplaasia
DD keskmine düsplaasia
EE  raske düsplaasia
Küünarnukidel on tähistus 0, 1, 2, 3

Dr. A. Martinezi Argentiina Dogid.